Question about item
Description
Stable Storage Box in A6 Format - the Classic from Falken
- Size: inside approx. 182 x 117 x 22 mm (for DIN A6), outside 185 x 120 x 25 mm
- Color: Brown, Natural
- Material: cardboard covered with kraft paper
- Paper weight: 780 g/m²
- Material thickness: 1.2 mm
- Capacity: 310 sheets of 80 g paper (e.g., printer paper)
- Environment: FSC and Blue Angel certified, sustainable materials
- Practical grip recesses and labeling field on the box
- Made in Germany
The Falken Pure Box Nature is a storage box with a lid made of FSC bookbinding cardboard, which is perfect for storing jewelry, photos, documents, and other personal items. With its natural look and refined surface, it is not only functional but also stylish.
The box features practical grip recesses to make carrying easier, as well as a labeling field to mark the contents. The lid is equipped with reinforcement grooves to ensure additional stability. Each box is provided with a banderole.
The boxes consist of a box and a lid and are made from high-quality bookbinding cardboard (recycled cardboard). Their riveted construction offers very high stability and they are free from plastic and foil.
By using refined bookbinding cardboard, we guarantee the highest quality and environmentally friendly production. Additionally, they are made from sustainable materials and are both FSC and Blue Angel certified.
The Falken Pure Box Nature comes in a natural brown tone. It is made in Germany and meets the highest quality standards.
Characteristics
| Item information | Value |
|---|---|
| Shipping weight: | 0,09 kg |
| Content: | 1,00 piece |
| Color: | brown |
| Size: | 120 x 185 x 25 mm |
| Size fits: | A6, 10.5 x 14.8 cm |
| Components: | Base, lid with grip hole |
| Environment: | FSC-certificated |
| Intended use: | Cardboard box for photos, photo box, photo box, gift box, storage of souvenirs, cloths, games, puzzles, cardboard box for archiving and storage |
Reviews
Product Safety
Suitable alternatives
Recommended additions
- Available immediately
-
Delivery time: 1 - 3 Workdays (DE - int. shipments may differ)
